The Cape Breton Highlanders
James Murray Walsh

James M Walsh

Major (Ret’d) James Murray Walsh, CD, - 89

Major (Retíd) James Murray Walsh, CD, 89, 137 Braemar Dr., Westmount, N.S. passed away Monday, Aug. 16, 2004, at Cape Breton Regional Hospital.

Born in Sydney, N.S., he was the eldest son of the late Lawrence and Celeste (Bagnell) Walsh.

He retired from the Federal Civil Service in June 1981. Prior to retirement he was the administrative officer and in the last year of his career the on-site administrator at the Canadian Coast Guard College, Westmount, N.S.

He inlisted in the Cape Breton Highianders, Non-Permanent Active Militia (NPAM) in May 1930 as a boy soldier.

During his career in the NPAM he attended summer camp each year with the battalion. He qualified as a 1st. class signaller in the battalion and in 1936 he qualified as an nfantry sergeant with the Roy al Canadian Regiment (RCR) at Aldershot, NS. Athe the commencemento fthe Second World War he became C.Q.M.S. (S/Sgt) of "B" Company in the Battalion.

He was employed with the Dominion Iron and Steel Company, open hearth department from May 1932 to August 1940.

In August 1940 he joined the battalion on Active Service and in October 1940 he transferred to the Canadian Provost Corps (CPROC).

‘He was selected for Officer training in September 1942 and graduated in December of 1942 as a Commissioned Officer at the Brockville Military Train ing Establishment, Brockville, Ontario.

Major Walsh served in van oi senior CPROC appointments in Canada, England, and North-West Europe during the Second World War and in Japan and Korea during the Korean War.

He was mentioned in dis patches in April 1946 for distinguished service. His name was published in the London Gazette on Api-il 4, 1946.

In October 1946 he he joined the Canadian Army, regular force and retired from the serviice in December 1964. He was command Provost Marshal, Eastern Command (1946-50 and 1954-56), Assistant Provost Marshal, H.Q. British Commonwealth Forces Korea (BCFKL) (1952-53), Assistant Provost Marshal, Operations, Ottowa (1956-1962)).

He was imployed with the City of Halifax in an amdimistrative capacity form NOvember 1964 to Jhauary 1968.

In January 19 he joined the Canadian Coast Guard College as the administrative officer. He served in this appoin ment until October 1979. He was appointed on-site administrator and given the responsibility in relocating the College ,from the Marine and Industral Park (Sydport), Point Edward to their present facilities in Westmount. His task was completed Prior to his retirement in June 1981.

Prior to his retirement he was the recipient of the certificate of appreciation form the prime minister for contriguting yhears of faitjul service in his various appointments in the federal government. In addition, he was awarded a medallion for long efficient service in the Public Service of Canada.

He was a life member of Royal Canadian Legion, Branch 126, Westmount, the Royal Standard Lodge, No. 398 (AF&AM), Halifax, N.S., the Canadian Provost Corps Associations, Canadian Military Police Association and former member of the United Services Institute, Halifax, N.S.

During his career he was member of the John Howard Society, Atlantic Provinces Corrections Association, Mar itime Association of Chiefs of Police and Cambridge Library Halifax, N.S.

He was a graduate of the U.S. Military Police School, Carlisle University, Carlisle, Pennsylvania, U.S.A. in criml nal investigations and arson investigations at Purdue Uni versity, Lafayette, Indiaffa, U.S.A. He was a mí of the Nova Scotia and New England Genealogical Associations and at the time of his death was actively engaged in preparing his family history from 1805 to 2000 for private publication.

He was predeceased by his wife, the former Sophie Veronica Parucah, on July 1, 1996, his father and his brother Earnest in 1969, his brother Edward in 1949, his mother in 1988, and his sister, Vivian in 2001.

He is survied by brother Reginald, William, Garfield, Douglas and Vernon, numer ous nieces Ďand nephews, sisters-in-law and close friends.